Essay Available:
						
						
	You are here: Home → Essay → Accounting, Finance, SPSS
Pages:
                                1 page/≈275 words
                            Sources:
                                1 Source
                            Level:
                                APA
                            Subject:
                                Accounting, Finance, SPSS
                            Type:
                                Essay
                            Language:
                                English (U.S.)
                            Document:
                                MS Word
                            Date:
                                
                            
                               Total cost:
                           
                           
                               $ 4.68
                           
                       Topic:
            Calculating Gross Profit Margin (Essay Sample)
Instructions:
            CALCUATING GROSS PROFIT MARGIN
source..Content:
                Gross profit (2010) = sales- cost of goods sold
=7920-4200
=3720
Time interest ratio = earnings before interest and tax /interest expense
Total expenses (2010) =depreciation +interest exp+operating expense
=400+280+2130
=2810
Earnings before int. and tax= gross profit – (operating expenses +depreciation)
=3720-2530
=1190
Interest expense=280
=1190/280
=4.25
21.
Return on equity =net income /shareholders’ equity
Net income before tax=3720-2810
=910
Shareholder equity =
Asset = owner’s equity +liabilities
Assets =1660+75+4390+6920
=13045
Liabilities=320+165+4500+600
=5585
Equity= asset-liabilities
=13045-5585
=7460
ROE=910/7460*100
=12.1984%
Cash flow from operating activities (2011)= EBIT+DEPRECIATION- TAXES
Gross profit (2011)=8980-4700
=4280
Less expenses=+2210+560
=2770
Earnings before int and tax=4280-2770
=1510
Cash flow from operating activities=1510+560-460+300
=1910
Working capital changes = (decrease in inventory) =4390-43050
=340
Decrease in receivable=1660-1610=50
Increase in accruals = (300-165)=135
Cash flow from investing activities=
=7180-6920
=260
Financing activities
+1660-1350
=310
25.
Cash flow from operating activities
Balance sheet
Cash50000
                
            
            
            =7920-4200
=3720
Time interest ratio = earnings before interest and tax /interest expense
Total expenses (2010) =depreciation +interest exp+operating expense
=400+280+2130
=2810
Earnings before int. and tax= gross profit – (operating expenses +depreciation)
=3720-2530
=1190
Interest expense=280
=1190/280
=4.25
21.
Return on equity =net income /shareholders’ equity
Net income before tax=3720-2810
=910
Shareholder equity =
Asset = owner’s equity +liabilities
Assets =1660+75+4390+6920
=13045
Liabilities=320+165+4500+600
=5585
Equity= asset-liabilities
=13045-5585
=7460
ROE=910/7460*100
=12.1984%
Cash flow from operating activities (2011)= EBIT+DEPRECIATION- TAXES
Gross profit (2011)=8980-4700
=4280
Less expenses=+2210+560
=2770
Earnings before int and tax=4280-2770
=1510
Cash flow from operating activities=1510+560-460+300
=1910
Working capital changes = (decrease in inventory) =4390-43050
=340
Decrease in receivable=1660-1610=50
Increase in accruals = (300-165)=135
Cash flow from investing activities=
=7180-6920
=260
Financing activities
+1660-1350
=310
25.
Cash flow from operating activities
Balance sheet
Cash50000
Get the Whole Paper!
            Not exactly what you need?
               
                
                Do you need a custom essay? Order right now:
            
            
        Other Topics:
- Budgeting and Strategic Planning PaperDescription: It has to be realized that Widener University is a non-profit institution whose mandate is to offer and facilitate higher education to is esteemed students....14 pages/≈3850 words| 3 Sources | APA | Accounting, Finance, SPSS | Essay |
 - Source DocumentsDescription: The paper is an accounting paper that explains the more about source documents. Moreover, the paper will also give the merits as well as the demerits of source documents....1 page/≈275 words| 4 Sources | APA | Accounting, Finance, SPSS | Essay |
 - Reforming the US Tax CodeDescription: A flat tax rate is defined as an income tax system in which every citizen pays the same amount in tax regardless of their level of income...4 pages/≈1100 words| 4 Sources | APA | Accounting, Finance, SPSS | Essay |