Sign In
Not register? Register Now!
Essay Available:
You are here: HomeCourseworkEngineering
Pages:
2 pages/≈550 words
Sources:
No Sources
Level:
MLA
Subject:
Engineering
Type:
Coursework
Language:
English (U.S.)
Document:
MS Word
Date:
Total cost:
$ 12.96
Topic:

Solving Mathematical Equations Involving Theory of Structures (Coursework Sample)

Instructions:

It was about civil engineering problems involving theory of structures

source..
Content:

Name
Instructor
Course
Date
Structural Design-Solution
Question1: Moment Distribution Method
Distribution factors at A and D are 1 and 0.
Stiffness coefficient for columns = EI/2.5
Stiffness coefficient for the beam = EI/8
Joint stiffness B and C = 2EI/5 + EI/8 = 21EI/40
Stiffness factors
Joint B
BA: (2EI/5)/ (21EI/40) = 0.762
BC: (EI/8)/ (21EI/40) = 0.238
But BA= CD and BC = CB
Calculation of the fixed end moments for the beam BC
Moment = wL2/12 = 5×82/12 = 26.667 KNM
We then stretch the beam to obtain the figure shown below
Bending moment diagram sketch
Question 2: Portal Method
For the given frame below
First, consider the upper storey
There is an inflection point at the mid-height of every column and the shear force at the interior column is as twice as the shear force at the exterior columns.
Free body diagram for the upper storey
From the above free body diagram
V + 2V + V = 4V = 7.5
V = 1.875 KN
At G
Clockwise Moments = 1.875×1.25 = 2.344KNM
F1 = 2.344/4 = 0.586KN that causes counter clockwise moments
Lower Storey
The total shear force = 7.5 + 15 = 22.5KN
Therefore, shear force for the exterior columns = 22.5/4 = 5.625KN
Shear force at the interior column = 11.25KN
At D
Moments = 1.875*1.25 + 5.625*1.25 = 9.375KNM
F4 = 9.375/4 = 2.34375KN
Therefore F5 = 2.34375 + 0.586 = 2.93KN
At joint E
Moments = 11.25*1.25 + 1.25× 3.75 – 4 × 2.344 = 9.374KNM
Therefore F6 = 9.374/4 = 2.344KN
At joint F
Moments about joint I = 5.625 × 1.25 + 1.875× 1.25 - 4×2.344 = 0
Hence, joint I is in equilibrium
The bending moment diagram for the frame:
Question 3: Combined stress
Stress

...
Get the Whole Paper!
Not exactly what you need?
Do you need a custom essay? Order right now:

Other Topics:

  • Efficiency of a Solar Cell by Addition of Layers of Copper Sulfate
    Description: This research aims at improving the efficiency of a solar cell by first determining its performance capacity without any alteration and making a comparison of its improvement through the addition of layers of copper sulfate. Copper sulfate is known to absorb heat from the sun and allow solar energy...
    1 page/≈275 words| No Sources | MLA | Engineering | Coursework |
  • An Internship Undertaken At Hyundai Engineering Company
    Description: To enhance my skills in the management of voice and data networks by applying my education in the maintenance of routers, firewalls, wireless access points, performance optimizers and manageable switches in the facility...
    2 pages/≈550 words| 1 Source | MLA | Engineering | Coursework |
  • Network Switching Process Configuration Coursework
    Description: Discuss the Variables to be Considered in the Configuration of network switching Process...
    2 pages/≈550 words| 2 Sources | MLA | Engineering | Coursework |
Need a Custom Essay Written?
First time 15% Discount!